Login  |  Signup   Connect with us  

You are here

Housing Excellence awards - Winners 2012

 

1. Best New Affordable Housing Scheme

Sponsored by The Vinden Partnership Presented by Chris Duffill, Director, The Vinden Partnership

Winner: Woodland View, Darlington

Collected by Doug Ross, Managing Director for Tees Valley Housing and Martin Hawthorne, Group Director of Development and Regeneration, Fabrick Housing Group

  Affordable  
 

2. Supplier of the Year

Sponsored by F.T. Finley Presented by Nick Finley, Operations Director, F.T. Finley

Winner: thecodestore.co.uk

Collected by the award Mr Philip Howell and Ashley Prescott, thecodestore.co.uk

  Supplier  
 

3. Product of Year

Sponsored by GB Building Solutions Presented by Mick Whitham, North West Operations, GB Building Solutions

Winner: EcoPod Heating System by Belfry Group

Collected by Keith Rimmer, EcoPod Heating System by Belfry Group

  Product  
 

4. Customer Service Award

Sponsored by Capita Symonds Presented by Darren Clegg, Principal Project Manager, Capita Symonds

Commendation: Orbit Group

Winner: Trafford Housing Trust

Collected by Jane McCall, Trafford Housing Trust

  CustService  
 

5. Best Tenant Care Programme

Sponsored by Rothwell Plumbing Services Presented by Graham Rothwell, Managing Director, Rothwell Plumbing Services

Winner: Wirral Partnership Homes

Collected by Angela Stewart-Hughes, Project Manager, Wirral Partnership Homes and Caroline Telford, Client Relationship Manager, Bullock Construction

  TenantCare  
 

6. Social Landlord of Year (regional)

Sponsored by EcoPod Heating System by Belfry Group Presented by Keith Rimmer, Managing Director, Belfry Group

Commendation: Cestria Community Housing

Winner: South Yorkshire Housing Association

Collected by Kath Chambers, Shelley Stamford, Beverly Carr and Derrick Foster, South Yorkshire Housing Association

  Regional  
 

7. Social Landlord of Year (national)

Sponsored by E.ON Energy Presented by Dominic Clarke, Sales Director, E.ON Sustainable Energy

Winner: Great Places Housing Group

Collected by Stephen Porter, Chief Executive, Great Places Housing Group

  NatLan  
 

8. Best Partnering Scheme

Sponsored by VPS UK Ltd Presented by Nick Tubbs, Managing Director, VPS (UK) Ltd

Winner: The Castlefields Estate – Halton Borough Council, the Homes and Communities Agency, Plus Dane Group and Liverpool Housing Trust

Collected by Cllr Tom McInerney, Executive Board Member, Physical Environment, Halton Borough Council

  Partnering  
 

9. Best Regeneration Scheme

Sponsored by Alliance Presented by Steve Malone, Managing Director, CEL (Procurement For Housing)

Commendation: Barton Village, Eccles.

Winner: Joseph Rank House, Harlow

Collected by Simon Leher, Communications, Marketing & PR Manager, Luminus Group

  Regen  
 

10. Consultant of Year

Sponsored by DLP Services Presented by Keith Greenhalgh, Managing Director, DLP Services

Winner: ASBAT

Collected by Sharon Naughton, Anti Social Behaviour Team Manager and Rebecca Bryant, ASB Services Lead

  Consultant  
 

11. Energy Efficiency Award

Sponsored by Keepmoat Presented by Dave Prescott, Keepmoat Regional Managing Director for North West and North Wales

Winner: Wakefield and District Housing

Collected by Ben Stone, Sustainability Manager, Wakefield and District Housing

  EnergyEff  
 

12. Contractor of the Year

Sponsored by Travis Perkins Plc Presented by Chris Magill, National Sales Manager, Travis Perkins

Winner: Willmott Dixon Partnerships

Collected by Pauline Chatt and Les Shortman, Willmott Dixon Partnerships

  Contractor  
 

13. Tenant of Year

Sponsored by Wolseley UK Presented by Dave Hedley, Commercial Operations Manager, Wolseley UK

Winner: Beth Williams, AmicusHorizon

Collected by Beth Williams and John Shortt, AmicusHorizon

  Tenant  
Share this story: 

Latest #ukhousing Tweets

Renewable Heating Technology